EN

Konuşmacı Metinleri

Genel Kurallar

 • Konuşma metinlerinin “Türkçe” ve “İngilizce” olarak gönderilmesi zorunludur.
 • Konuşma metinleri; özet veya tam metin olarak gönderilebilir.

Konuşma Özeti Hazırlama Kuralları 

 1. Kullanılacak yazı karakteri Times New Roman’dır.
 2. Metin 11 punto olmalı ve 1.5 aralıklı yazılmalıdır. 
 3. Özet her dil için 450 kelimeyi aşmayacak şekilde hazırlanmalıdır. Başlık, yazar isim ve adresleri ile anahtar sözcükler bu sınırlamadan ayrı tutulacaktır. 
 4. Bildiri başlığı tümüyle çalışmanın içeriğini açıklayıcı tarzda 12 punto ve ilk harfler büyük devamı küçük harfler ile yazılmalıdır. 
 5. Başlıktan sonra 1.5 aralık verilerek konuşmacı ismi yer almalıdır. 11 punto ve önce isim sonra soyadı gelecek şekilde yazılmalıdır.
 6. İsim ve soyadları “İlk Harf Büyük” olacak şekilde yazılmalıdır.
 7. Özet metin konuşmanın genel içeriğini kapsayacak şekilde en fazla iki paragraf halinde düzenlenmelidir.
 8. Kurum ad(lar)ı 10 punto koyu olarak, sola hizalı ve 1 aralık verilerek Kurum bilgileri tam olarak yazılmalıdır. Örnek: “İstanbul Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı, İstanbul, Türkiye yazılmalıdır.   
 9. Özet içeriğinde, tablo, grafik, resim veya referanslar yer almamalıdır. 

Konuşma Tam Metin Hazırlama Kuralları

 1. Kullanılacak yazı karakteri Times New Roman’dır.
 2. Metin 500-1000 kelime olmalı ve 15 referansı aşmamalıdır. Başlık, yazar isim ve adresleri ile anahtar sözcükler bu sınırlamadan ayrı tutulacaktır. 
 3. Metin 11 punto olmalı ve 1.5 aralıklı yazılmalıdır. 
 4. Bildiri başlığı tümüyle çalışmanın içeriğini açıklayıcı tarzda 12 punto ve ilk harfler büyük devamı küçük harfler ile yazılmalıdır. 
 5. Kurum ad(lar)ı 10 punto koyu olarak, sola hizalı ve 1 aralık verilerek Kurum bilgileri tam olarak yazılmalıdır.
 6. Başlıktan sonra 1.5 aralık verilerek konuşmacı isim bilgileri yer almalıdır. 11 punto ve önce isim sonra soyadı gelecek şekilde yazılmalıdır.
 7. İsim ve soyadlarında “İlk Harf Büyük” olacak şekilde yazılmalıdır.
 8. Konuşma metinleri: Introduction, Main Text , Conclusions ve Referans kısımlarından oluşmalıdır.
 9. İçerikte, tablo, grafik, resim veya referanslar yer almamalıdır. 
 10. Kaynaklar; Times New Roman, 9 punto, 1.0 aralık yazılmalıdır. İlk 3 yazar yazardan sonra et.al olarak kısaltılmalıdır. Dergi isimleri italik ve İndex medicus kısaltmasına uygun olarak yıl; sayı ve ilk ve son sayfa olarak yazılmalıdır. Kitap yazımında yazarları /editörler, yılı, kitap ismi, basım yeri ve sayfalar yer almalıdır. 

Örnek: Sahay S, Panja S, Ray S, et al. Am J Infect Control. 2010; 38 : 535–9.  
Kitap: Robinson A, Sale R, Morrison J. 1978. Elements of Cartography, John Wiley & Sons, Inc, p.448-55. 

Konuşma Metinlerinin Gönderilmesi 
Konuşma metinleri online sistem kullanılarak gönderilecektir. Gönderim esnasında teknik destek ve sorularınız için "LookUs Bilişim" ile (216) 372 66 44 numaralı telefondan ya da 
lookus@lookus.net e-posta adresinden iletişimde bulunabilirsiniz. Online modülü ilk kez kullanacaksanız "Yeni Kullanıcı" linkini kullanarak sisteme kaydolunuz. Internet üzerinden gönderilen özetler aynı şekilde basılacağı için yazım hatalarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Özet gönderme işleminizden sonra e-posta adresinize gelecek onay mesajlarını saklayınız. Bildirilerinizle ilgili tüm değerlendirme sürecini e-posta ve parolanızla sistem üzerinden izleyebilirsiniz.

Konuşma Metinlerinin Basımı
Kongremizde sunulacak olan konuşma, sözlü ve poster Türkçe bildiri özetleri (uluslararası /dış katılımcılar için İngilizce özet ) kongre kitabımızda yer alacak ve web sayfamızdan online olarak yayınlanacaktır. Ayrıca konuşma ve bildiri  özetleri  Klinik Biyokimya Uzmanları Derneği resmi yayın organı olan ‘’International Journal of Medical Biochemistry’’ dergisinde yayımlanacaktır.  Konuşma ve bildiri metinlerinin dergimizde ve kongre kitabında yer alabilmesi için kongrede belirtilen yer ve zamanda sunulması ve  bildiri özetinin  online bildiri sistemine Türkçe ve İngilizce olarak eş zamanlı yüklenmesi gereklidir.

Kongreye bildiri gönderimi basım için onay verilmesi anlamını taşımaktadır.

Konuşma Özeti Son Gönderme Tarihi 
31 Ağustos 2020, Saat 23:59'dur.